Zeka ve akıl aynı anlamda kullanılsa da; Kişideki kabliyetlerin toplamına akıl diyebiliriz. Aklını etkili bir şekilde kullanmaya da zeka deriz. Zeka bildiğimiz şeylerden bilmediğimizi ortaya çıkarabilme kabiliyetidir. Akıllı insanlar teorik kurallar ve yollar sunarlar. Zeki olan ise bunları pratiğe döker. Zeka düşünme gücüdür ama bu düşüncelerin doğluğu için akıl lazım gelir. Zeka ve akıl uyumsuzluğu olan kişiler hayatta başarısız olabilirler. Yani çok zeki olan insanlar aklını kullanamadığında yanlışa düşme olasılıkları yüksek olur.

Zekasına güvenip akılsızca işler yapan tarihimizde örneklerlede gösterilebilir. Fakat konuyu toparlamak ve fazla uzatıp sıkmamak için özetleyecek olursak. Akılla zeka birleştiği zaman insanlar çok şeyi başarabilirler. Bunlar günümüzde daima karşımıza çıkan sonuçlardır. Bir çok kişi zekasını geliştirmek için bazı şeylere başvururlar. Bazısı bulmaca çözerek, bazısı zeka oyunları oynayarak bunu yaparlar. Peki sadece bulmaca çözmek yeterli olurmu? Aslında mantıklı düşünecek olursak; Bulmaca çözen kişileri bazen seyrederiz hızlı bir şekilde çözer ve bitirir. Aslında işi pratiğe dökmüştür bulmaca çöze çöze ezber haline gelmiştir. Okuyarak öğrenen veya görsel olarak öğrenen o kelimelerin veya nesnenin anlamını bilen kimse aynı şekilde bulmaca çözerek kendini geliştirdiğinde ortaya daha farklı sonuçlar çıkabilir.

Bazı kimselerde internet başında farklı kategorilerle zekasını geliştirebilir. Zeka geliştirmeye yönelik zeka oyunları oynayarak bilgilerini daha verimli hale getirebilir. Çocukların oyun oynaması gün geçtikce zihninin açılması ve oynamayanlara nazaran daha verimli olduğu görülmüştür. Zeka oyunları kategorisi de çocukların ve yetişkinlerin hem eğlenmesi hemde öğrenmesi açısından fayda görülecektir.

Zeka oyunlarıyla çocuklar görmedikleri nesneleri, maddeleri oyun oynadıkça zihnine yerleştirir ve karşısına çıktığında yabancılık çekmezler. Ve onların ne işe yaradığını öğrenmesi daha kolay hale gelir. İnsanların öğrenmeyi uygulamalı şekilde görmeleri aslında çok faydalıdır. Bazı durumlardan pratikle daha kolay şekilde amaca ulaşma sağlayacaktır. www.oyunturu.org